Skip to content

Veesilma rajamine

Veesilm loob looduse ja meelerahu sinu ümber. Selleks, et veesilm oleks just sinu soovidele vastav on vajalik teada kuidas teha kvaliteetne ning täpne ehitus. Meie aitame sind selle murega ning teeme vastavalt soovidele just sellise veekogu nagu oled alati ihaldanud.

Teeme veesilma rajamisi ja hooldust Tallinnas sees ning ka väljaspool. Rajame just sellist veesilma nagu oled alati unistanud. Aitame sind meeleldi, võta meiega ühendust!

Veesilma rajamine ei ole vajalik aga see on midagi, mis toob looduse ja rahu otse sinu kodu hoovile. Veesilm pakub võlu, kus vulisev vesi toob kaasa meelerahu. Sellest saab kasu nii aednik, kui ka ümbritsev loodus. 

Veesilma rajamine koduaeda on üks omamoodi ettevõtmine. See annab aiale uue hingamise. Vastavalt eelistusele ning maitsele saab veesilma stiilide ja kujundustega hõlpsalt mängida. 

Kogu ehitus ja rajamise protsess algab planeerimisest. Tuleb teha selgeks, mis on tiigi eesmärk ning, mis sellega saavutada tahetakse. Kas seda soovitakse silmailuks, veetaimede- ja kalade kasvatamiseks või looduse ligimeelitamiseks?

Kui on teada mida soovitakse, siis saab teada millise kujuga, mis olemusega hakkab aiabassein olema. Kas see tuleb seisev veekogu või hoopiski liikuv purskkaevuga? Lisaks sellele, kui suur see olema peab ning, kus see asetsema hakkab.

Planeerimise hõlmab endast tööd enne ehitust. Vastavalt sellele saab hakata rajame unistuse aeda.  

veesilma rajamine

Veesilma paiknemine aias on planeerimise juures olulise tähtsusega. Kui tiik paikneb vaateväljas ning on lähedal terrassile või puhkekohale hoovis, siis lisab ja annab see võimaluse naudinguks. 

Samuti tuleb jälgida, et veekogu ei asu suurte puude või põõsaste läheduses, sest langevad lehed lisavad hooldustöid ning teevad selge veesilma kiiresti sogaseks.

veesilma rajamine

Aiatiigi rajamisel tuleb meelde jätta, et mida suurem on veekogu seda lihtsam on tema hooldus. Kuna suuremat ja sügavamat tiiki ei suuda päike nii kiiresti soojendada. Seega püsib veekogu kauem ilma bakteriteta. Väikesed veekogud kaasavad rohkem hooldust.

Vastavalt sellele peaks miinimum sügavus olema 20 cm. 

Samas peaks veesilma tegemine olema visuaalselt maa-alaga proportsioonis. Kuna suuremad veekogud näiliselt muudavad hoovi väiksemaks.

Vastavalt soovile ja eesmärgile tuleb valida ka veesilma stiil. Kuid tuleb jälgida kokkusobivust elamurajooniga. Maakoduga läheb kokku  pigem just loodusliku välimusega tiik ning linnasiseselt pigem väiksem ja kujundatud.

Alati saab lisada erinevaid dekoratsioone ja lisa. Samas tuleb jälgida, et stiil oleks lihtne, aga samas võluv ning harmooniline.

Veesilma rajamisel saab valida erinevate tüüpide järgi vastavalt eelistusele.Tiigid jaotatakse   vabakujulisteks ja korrapärasteks,  looduslikeks tiikideks ja kunstlikeks basseinideks. Lisaks sellele on erinevad ehitusvariandid:

Kunagi oli see üks enim kasutatud ehitustüüp basseini rajamisel. Kuid see on suurem ja kallim ettevõtmine ning  talvel maapinna külmumisel maapind tõuseb, mille tagajärjel võivad tekkida betooni mõrad. See tähendab seda, et enam ei  pruugi see vett pidada. Betoonist basseinid on rohkem sobilikumad modernsesse aeda.

See on soodsam variant võrreldes betooniga. PVC kile ei karda külma ega päikest. Kuna materjal on elastne, siis ei teki mingeid probleeme talvisel perioodidel. Kui peaks tekkima leke, siis on seda lihtne parandada. 

Kui on soov rajada väiksemat veekogu, siis tänapäeval on lihtne saada ka valmis veesilma. Selleks, et seda rajada peab enne kaevama valmis vastava basseini kujulise augu. Sinna auku asetatakse valmisbassein.

Geomembraan tüübi puhul on võimalus luua korrapäratu kujuga ja looduslikuna näivat tiiki. Sinna juurde käib ka geotekstiil, mis on annab kulumis- ja torgete vastase kaitse.

Taimed loovad ning aitavad tiigis hoida vajaliku tasakaalu. Tänu sellele on vesi selge ja hoides ära vetikad ning loomastik saab hästi elada. Tiigitaimed toodavad vajalikku hapnikku ning pakuvad varju sealsetele elanikele. 

Ideaalne oleks kooslus erinevates taimedest. Sellega tagab erinevate veekihtide kasutamise taimede poolt.

veesilma rajamine

Purskkaevud, ojad ja kosed lisavad veekogule visuaalsust ning põnevust. See paneb veekogu elama andes liikuvust ning looduslikku meeleolu.

Lisaks sellele on liikuval veel ka praktiline väärtus. Nimelt seisvas vees kipub tiik aja jooksul mustaks minema ja vetikaid täis kasvama. Liikuv vesi takistab seda.

Kui mõelda, et millist pumpa tuleb selle juurde lisada, siis oluline on, et väiksema tiigi puhul peaks vesi läbi pumba käima 2 tunni jooksul. Suurematel tiikidel ei pea see 2 tunniga olema vaid võib olla pikema.

veesilma rajamine

Veesilma rajamine ja ehitamine on ettevõtmine, mis tasub ennast pikemas perfektiivis igati ära. Tuleb enda unistus teoks teha. Nüüd, kui kogu planeerimine on tehtud hakkab pihta ehitamine.

Alustada tuleb sellega, et märgistada ära tiigi asukoht. Sealt saad teada, kui palju läheb vaja materjali. Oleneb eesmärgist aga auku kaevama hakates planeeri teha erinevate tasapindadega, millest suurim sügavus jääb 60-90 cm. 

Kaevama hakates tuleb puhastada tiigi servad ja põhi suurematest mulla kamakatest, kividest ja puujuurtest. 

veesilmade rajamine

Kui eeltöö on tehtud tuleb vastavalt enda eelistatud materjali ja ehitusstiili suhtes jälgida põhimõtteid, mis on soovitud tiigi ehituse iseärasused.

Betoonist/kivist veesilma rajamine on  kulukas ettevõtmine. Kuid sellegi poolest saab seda rajada, kui  kauakestva ja tugevana. Betooneeritud veekogud tuleb ehitada korralikult tihendatud pinnasele ning seejärel lastakse basseini põhja 5 cm paksune betoonikiht.

Enne kui rajatisse vesi sisse lastakse, siis tuleb see täita vedela tiigikilega. Selline veekogu on kõige pikaealisemaid ja hooldevabamaid.

PVC basseinikile kasutades on võimalus veesilmale anda vastavalt soovile, maitsele ning eelistusele täpselt selline kuju nagu olete unistanud. 

Kui alles toimub veesilmale augu rajamine, siis tuleb tõsta basseinikile päikese kätte, kuna see  muudab kile elastsemaks ja vormitavamaks. Kui auk on valmis kaevatud, tuleb kile asetada veesilma ning see siluda. 

Kile peab jääma veidi üle serva, et asetada raskused servadele, nii ei nihku kile ära.

Selle veesilma rajamine on kõikidest eelnevates kõige odavam, lihtsam ja kiirem. Esimese tegevusena tuleb kaevata veesilmale auk, kus põhja ja küljed peaks tasandama liivakihiga. Seda kui tasane auk on võib hinnata loodiga, kui bassein on auku asetatud. 

Ümber võib laduda kive ning vastavalt soovile dekoratiivsust lisada. Kuid selle stiiliga veesilma rajamise puhul ei ole kuju nii looduspärane.

Kõige sügavamasse punkti tuleb paigaldada pump. See tagab veeringluse, mis on hapnikuga rikastamise seisukohalt oluline. 

Lisaks paigaldatakse filter. Sellele on soovitus, et veekogu vesi peaks filtrist läbi käima vähemalt 1 kord 4 tunni jooksul. Pump aitab veel liikuda filtrisse. 

Veesilma ääre tegemine oleneb rajatavast tiigi tüübist, aga enamjaolt sobivad ääriseks maakivid või paekivid. Paekiviga saab teha ühe tasapinnalise ääre, maakividega äärise tegemine annab rohkem loodusliku välimuse.

Mida suurem on tiik, seda suuremad hoolduskulud sellega ka kaasnevad. Selleks, et hooldust lihtsamaks teha on pump ja filter olulise tähtsusega. Puhtust aitab hoida ka see, kui katta tiik võrguga, mis ei lase lehtedel vette kukkuda. Eriti tõhus on see sügisesel ajal. 

Vajadusel tuleb ka taimi tagasi lõigata ning koristada surnud taimeosad. Teinekord tuleb ka tiiki uus ja puhas vesi lasta. Kivide hooldus, võttes need välja ning puhastada. 

Mida rohkem detaile on veekogul seda rohkem on ka hooldust. 

veesilma rajamine